Акустичните датчици или както са по - познати като „сензорите за стъкло” са много подходящи за монтаж на места, където има опасност нарушителите да се опитат да проникнат в обекта, счупвайки стъклата на витрините на търговски центрове, магазини, складове или пък да се опитат да проникнат в частни домове през прозорците или остъклените тераси. Акустичните датчици могат да се монтират в близост до стъкло или върху стъклото, но истината е, че е най - добре да бъдат монтирани в охраняваното помещение на места на които звука от счупването на стъклото ще достигне безпрепятствено до тях.
По възможност е добре сензорите за стъкло да бъдат монтирани в средата на помещението, като разстоянието от датчиците до стъклото трябва да е от 1 до 5 метра.
Датчиците за стъкло са настроени да засичат и анализират звуци от счупено стъкло, като засечените звуци могат да бъдат под 20 Hz и над 20 Hz ( ултразвукови и инфразвукови ), както и доловимите за човешкото ухо звуци между тези обхвати честоти. Най - често акустичните датчици анализират честотния спектър 3 - 5 khz, което е и звука от счупеното стъкло.
Сензорите за стъкло се монтират, за да дадат необходимото време на специализирания патрул на охранителната фирма да дойде на мястото на инцидента. Ако нарушителя влезе в обекта през стъклата, а там няма монтиран датчик за стъкло, алармата няма да сигнализира веднага, което означава, че нарушителя може да извърши обира на дома или търговския ви обект напълно безпрепятствено.
Ако обаче има монтиран датчик за стъкло, той веднага ще засече звука от счупването на стъклото и ще подаде сигнал на специализирания екип, който ще дойде мигновено и ще извърши оглед на охранявания обект.
Малко известен факт е, че акустичните датчици реагират на два вида звукови сигнали - от звука на счупено стъкло и от звука на падащите парченца стъкло по земята, като по този начин осигуряват още по - стабилна и сигурна защита на охранявания обект. На пазара могат да се открият и т. н.”интелигентни” акустични датчици, при които се програмира звука при който ще сработят. При интелигентните акустични датчици вероятността да подадат „фалшив” сигнал е сведена до минимум.